Malý zahradník

Projekt Malý zahradník v naší mateřské škole

[58ec00_6b84dc9d40f84647a8e91e8210e8311c_mv2_d_3096_4128_s_4_2.webp]

Malý zahradník je vzdělávací program společnosti AGRO CS a.s., který je určen mateřským školám se zaměřením na přírodu, ekologickou výchovu a udržitelnost. Tento program je také ideální pro mateřské školy, které mají zájem rozšířit své aktivity o tyto důležité oblasti.

Naše mateřská škola se do projektu Malý zahradník zapojila s nadšením a s cílem přiblížit dětem přírodu a základní principy zahradničení. V rámci tohoto projektu jsme dětem poskytli záhonky (každé třídě dva), kde se učí starat o rostlinky, používat kompost a rozvíjet své zahradnické dovednosti.

Děti se aktivně podílejí na všech činnostech spojených se zahradničením, od přípravy půdy, přes sázení a péči o rostliny, až po sklizeň. Tento praktický přístup jim umožňuje lépe pochopit přírodní cykly a význam udržitelného hospodaření. Navíc je práce na zahradě baví a učí je spolupráci a odpovědnosti.

Projekt Malý zahradník je součástí našeho širšího ekologického zaměření, které zahrnuje také další aktivity v rámci projektu Ekotým. Tyto iniciativy společně podporují ekologické povědomí a udržitelné chování u našich dětí, což je klíčové pro jejich budoucnost a ochranu naší planety.

Zpráva za rok 2023

[MZ-2023.png]

V roce 2023 jsme pokračovali v našem úspěšném projektu Malý zahradník, a přinesli jsme několik novinek a zajímavých aktivit.

1. Sázení brambor: Letos jsme sázení brambor inovovali tím, že jsme použili speciálně vyrobené květináče z palet. Děti se podílely na výrobě květináčů, připravily půdu a zasadily brambory. Tento proces byl pro ně nejen zábavný, ale také poučný, protože mohly sledovat růst rostlin od sazenice až po sklizeň.

2. Vyvýšené záhony: Na našem školním pozemku jsme pokračovali v pěstování rostlin ve vyvýšených záhonech. Každá třída má k dispozici dva záhonky, o které se děti starají. Vyvýšené záhony poskytují lepší podmínky pro pěstování rostlin a jsou ergonomicky vhodné pro malé zahradníky. Děti se učily připravit půdu, zasít semínka a pečovat o rostlinky.

3. Sázení ovocných keřů: Děti si vybraly tři druhy rybízu, které zasadily a naučily se o ně správně starat. Tento zážitek jim přinesl mnoho radosti a nových poznatků, když sledovaly růst a vývoj keřů.

Zpráva za rok 2022

[MZ-2022.png]

V letošním roce se nám podařilo dát projektu Malý zahradník zbrusu nový kabátek. Záhonky jsme si rozdělili a každá třída si předělala svůj záhonek tematicky.

• Třída Kočiček: Díky překrásné vzrostlé růži a nádherně kvetoucí levanduli měli Kočičky jasno. Své záhonky osázely trvalkami a cibulovinami, což vytvořilo krásnou a voňavou zahrádku.

• Třída Pejsků: Pejsci se pustili do práce na svých ovocných záhonech. Díky dobré spolupráci s rodiči a paní ředitelkou se na záhonech objevily kanadské borůvky, maliník a ostružiník. Pokoušeli jsme se také o jahody, které bohužel prudké slunko spálilo.

• Třída Včeliček: Včeličky, vedené paní ředitelkou, která má velice kladný vztah k bylinkám, osázely své záhonky různými druhy bylin. Tento přístup přinesl nejhojnější sklizeň bylinek, které obohatily náš jídelníček.

• Třída Motýlků: Motýlci se zaměřili na zeleninu. Jako každý rok nám zde rostly ředkvičky, ale také cibule, pažitka a česnek. Děti se učily, jak se starat o zeleninové záhonky a měly radost z vlastnoručně vypěstované úrody.

Jednou z našich největších chloub je spolupráce s veřejností a zahrádkářskou kolonií, díky které jsme společně vytvořili paletový kompostér. Do něj jsme zasadili hrášek, na kterém jsme si všichni z mateřské školy pochutnali.

Pro příští rok máme mnoho plánů. Rádi bychom zkusili nízké záhony s dýní a rozpracovali jahodovou zahrádku. Jak nám to půjde, se dozvíte až v následujícím roce.

Děkujeme všem za podporu a těšíme se na další úspěchy s našimi malými zahradníky!

Zpráva za rok 2021

[MZ-2021.png]

V průběhu školního roku 2021-2022 se ani nám nevyhnuly výzvy spojené s pandemií COVID-19. Ač neradi, museli jsme některé semínka zasadit bez přítomnosti dětí, což nám zkomplikovalo celkový proces seznamování dětí s jednotlivými fázemi zahradničení. Naším cílem je, aby se děti podílely na sázení od naklíčení přes zasazení až po následnou sklizeň, což bohužel nebylo vždy možné.

I přes tyto překážky se nám podařilo zasadit mnoho krásných, voňavých a chutných plodů léta. Děti se aktivně podílely na péči o záhonky – společně plely, zalévaly a následně i konzumovaly vypěstované plody. Pokoušely se také vymyslet zavlažovací systém, který se jim sice nepodařilo zrealizovat, ale už jen myšlenka a snaha byla krásná a inspirativní.

Pro následující rok jsme společně s dětmi naplánovali mnoho novinek a obměn. Plánujeme obohatit náš jídelníček o různé bylinky, které bychom rádi rozšířili. Máme zde i šikovné rodiče, kteří se budou aktivně podílet na rozvoji naší zahrádky a záhonků.

Těšíme se na jaro, až se budeme moci zase s chutí pustit do práce a pokračovat v naší společné cestě za poznáním přírody a zahradničení.